Czy masz trudności z nawiązaniem relacji z innymi, ze swoimi dziećmi lub masz trudności z komunikowaniem się w rodzinie? Może miewasz kłótnie z szefem lub masz problemy z kontaktami z kolegami?
Czy często doświadczasz zazdrości i złości w stosunku do partnera? Czy twoje relacje często naznaczone są walką o władzę i różnicami we władzy? Nie zgadzasz się z innymi? Zmagasz się z bliskimi relacjami w związku? Czy doświadczasz wielu kłótni, konfliktów i niepewności w relacjach z innymi ludźmi, takimi jak partnerzy, przyjaciele, rodzina i współpracownicy? Czy zmagasz się z zaufaniem i bezpieczeństwem w relacjach z innymi?
Problemy w związku są bardzo częste i można je znacznie poprawić dzięki terapii
Jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi. Relacje międzyludzkie są bardzo złożone. Przeżywanie nieporozumień, kłótni, konfliktów międzyludzkich jest niejako czymś, czego można się spodziewać. Tym ważniejsze jest, aby umieć koncentrować się na tym, jak najlepiej podejść do wyzwań w ważnych relacjach z innymi, tj. skupić się na tym, jak najlepiej sobie z nimi radzić.
Ponadto, rosnąca presja współczesnego życia z ciągle zmieniającymi się i wysokimi oczekiwaniami, może doprowadzić do skomplikowanych wzorców relacji, takich jak nowe układy rodzinne po separacji i rozwodzie, może przyczynić się do wielu stresów i nowych wyzwań. Takie nowe wyzwania w związkach mogą skutkować kłótniami i nieporozumieniami z otaczającymi nas osobami, których konsekwencje powodują złość, rozczarowanie, odrzucenie czy samotność.
Problemy kohabitacyjne
Jeśli cierpisz na problemy partnerskie, psychoedukacja i/lub psychoterapia mogą pomóc Ci odkryć zdrowsze wzorce związane z innymi.
Jakie są typowe przykłady problemów w związku?
- regularne nieporozumienia, kłótnie, konflikty
- trudności z zaangażowaniem się w relację; problemy z byciem w związku
- trudności ze znalezieniem partnera lub odpowiedniego partnera dla siebie
- problemy z komunikacją w relacji
- wzór relacji charakteryzujący się tym, że często zrywasz
- demonstracja władzy i różnice władzy w związkach
- zazdrość, złość i niewierność
- problemy w warunkach pracy (z szefem i kolegami)
- konflikty związane z wychowaniem
Z jakimi problemami i wyzwaniami związanymi z relacjami mogę lepiej radzić sobie w terapii?
- powtarzający się schemat kłótni i konfliktu
- zazdrość i złość
- separacja i rozwód
- problemy rodzinne
- wyzwania związane z wychowaniem
- przemoc
- niewierność
- problemy seksualne
- trudności komunikacyjne
Jak terapia może pomóc poprawić relacje?
Możliwość rozmowy o skomplikowanej dynamice relacji z kimś z zewnątrz zapewni Ci bezpieczne, wysoce poufne i obiektywne miejsce do poruszania trudnych tematów oraz omawiania swoich obaw i wyzwań w odniesieniu do innych osób w Twoim życiu. Psychoterapeuta będzie w stanie pomóc ci uzyskać wgląd w to, co jest podstawą problemów, których doświadczasz, oraz pomóc zrozumieć i zidentyfikować czynniki, które przyczyniają się do utrzymania takich wzorców. Przyczyni się to do lepszego rozumienia i jasności zmian potrzebnych do rozwijania zdrowszych relacji, również poprzez poprawę umiejętności komunikacyjnych.
Relacje
W ten sposób będziesz w stanie rozwijać bardziej znaczące, satysfakcjonujące i mniej stresujące relacje z innymi ludźmi.
Jednocześnie relacja terapeutyczna jest również ważnym modelem dobrej komunikacji i pomoże ci lepiej uświadomić sobie, jakie masz potrzeby w relacjach z innymi, oraz pomoże w zrozumieniu tego, w jaki sposób chcesz być traktowany(-a) przez innych ludzi i jakie granice potrzebne są do wypracowania, aby czuć się docenianym(-ą), szanowanym(-ą), uprawomocnionym(-ą) i bezpiecznym(-ą). Osiągniesz większą kontrolę i będziesz w stanie dokonywać dobrych wyborów oraz rozwijać bardziej pozytywne i zdrowsze relacje z innymi.