Zarządzanie gniewem

Czy doświadczasz gniewu, nie rozumiejąc w pełni dlaczego? Czy kiedykolwiek czułeś(-aś) niekontrolowany gniew? Czy uważasz, że często denerwujesz się drobiazgami i łatwo uwalniasz wówczas negatywne emocje? Albo kiedy się złościsz, czy łatwo jest ci krzyczeć na kogoś? Czasami wpadanie w złość jest naturalne, w końcu to część bycia człowiekiem. Ale podobnie jak wszystkie inne emocje, ważne jest, aby móc je kontrolować, abyśmy nie krzywdzili ani siebie, ani innych ludzi. Utrata ważnych osób w życiu z powodu niekontrolowania gniewu, może być bardzo poważną konsekwencją. 

Opanowanie gniewu

dla osób, które w niezdrowy sposób radzą sobie ze swoim gniewem, zmagają się z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew, i nie czują, że potrafią radzić sobie z nimi w zdrowy sposób.

Kto potrzebuje zarządzania gniewem?

Czasami uczucie złości jest normalne i naturalne. Jeśli doświadczysz bycia narażonym na np.  postrzeganą niesprawiedliwość, czy naruszenie, to całkiem normalne jest reagowanie na te doświadczenie w postaci złości. Problem polega na tym, że zamykasz się wówczas w negatywnych wzorcach myślowych i emocjach, takich jak gniew, i nie możesz iść dalej. Jeśli ma to wpłynąć na Twoje zdrowie i relacje z innymi ludźmi, pomocne może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Niekontrolowany gniew może prowadzić do różnych problemów psychicznych, ale także fizjologicznych. Na dłuższą metę mogą wystąpić poważne konsekwencje związane z uporczywymi problemami z gniewem. Brak dobrych strategii radzenia sobie z gniewem może prowadzić do wzrostu częstości akcji serca i kołatania serca, wyższej temperatury itp. Jeśli wytrwale i z biegiem czasu odczuwasz wysoki poziom intensywności w zakresie złości, możesz być podatny(-a) na rozwój chorób, takich jak depresja, nadciśnienie i stany lękowe. Może również obniżyć funkcjonalność układu odpornościowego.

Oprócz tych chorób, niekontrolowany gniew może wystawiać na próbę dobre relacje, a w najgorszym przypadku – zagrażać innym ludziom, np. dzieciom. Nikt nie chce przebywać z kimś, kto zawsze eksploduje lub jest postrzegany jako nieprzewidywalny, a w najgorszym przypadku nieobliczalny, nawet w przypadku prostych rzeczy.

Ze względu na wszystkie ważne w życiu konsekwencje niekontrolowanej złości zarówno dla siebie, jak i innych osób, lepiej zająć się tą kwestią jak najwcześniej.

Swoją wiedzą mogę Ci pomóc w rozwiązaniu tego problemu i we wdrożeniu dobrych strategii radzenia sobie, które przynoszą dobre rezultaty.

W jaki sposób terapia radzenia sobie z gniewem może ci pomóc? 

Nawet gdybyśmy chcieli, nie możemy całkowicie kontrolować sytuacji, które mogą nas zdenerwować. Wszystko, co możemy zrobić, to kontrolować nasze reakcje na te sytuacje, i kontrolować, jak się wtedy czujemy. Wściekłość jest częścią naszego genetycznego wyposażenia, ale nie jest normalne uruchamianie gwałtownej wściekłości za każdym razem, gdy pojawia się konflikt, zwłaszcza jeśli chodzi tylko o niezgadzanie się z kimś lub uczucie sprowokowania.

W terapii psychoterapeuta określi twoje problemy z gniewem i pomoże Ci lepiej je zrozumieć. Przyczyni się to do lepszego zrozumienia, skąd pochodzi gniew, jakie czynniki go wywołują oraz do zdrowych strategii radzenia sobie z nim. Z pomocą swojego terapeuty poznasz również inne emocje, które mogą być powiązane z gniewem, takie jak wstyd, zakłopotanie i lęk.

Opanowanie gniewu

Wiedza o tym, co naprawdę rozpala gniew, jest dużym krokiem w kierunku radzenia sobie z nim.

Celem radzenia sobie z gniewem jest pomoc w uporządkowaniu emocji i nauczenie, jak wyrażać to, czego faktycznie doświadczasz i czujesz (mniej agresywnie i reaktywnie) oraz o wypracowanie bardziej konstruktywnych reakcji.

Wypracowanie dobrych strategii radzenia sobie, w celu regulowania emocji, jest niezbędne do odniesienia sukcesu w relacjach z innymi ludźmi oraz w życiu, gdy pojawiają się konflikty i ktoś staje przed trudnymi próbami i wyzwaniami.